Výstava 16.-18. 9. 2016 - ONCEIRO

O N C E I R O
Chovatelský klub autentického brazilského fily

Menù
Title
Přejít na obsah
XV. mezinárodní výstava SKK Onceiro - Fila Brasileiro
16. - 18. září 2016 Palda (Český ráj)

    Ve dnech 16. - 18.9.2016 se konala v malebném Českém ráji XV. mezinárodní výstava SKK Onceiro. Opět jsme se sešli v rekreačním středisku Palda s kouzelným výhledem na hrad Trosky. Analýzu jedinců plemene Fila Brasileiro i samotnou výstavu SKK Onceiro posuzoval zakladatel, poradce chovu, předseda a rozhodčí SKK Onceiro a rozhodčí brazilského klubu AMFIBRA pan Ing. Jan Kubeša.  Jako každým rokem byl  hlavním sponzorem výstavy Fitmin, značka výživových programů pro psy, kočky a koně.

    V pátek 16.9.2016 se až do večerních hodin sjela většina účastníků. Po večeři jsme společně poseděli a popovídali si. Pro některé to byl po dlouhém cestování příjemný a odpočinkový teplý večer s romantickým výhledem na osvětlené Trosky.

                    Po sobotní snídani vzhledem k příznivému počasí jsme se společně dohodli, že si každý po svém užije dopoledne, a to výlety do okolního kraje. Někteří se svými rodinami a filými společníky navštívili hrad Trosky, další Prachovské skály nebo Hrubou skálu a okolí. Po obědě proběhla přejímka psů a poté byla zahájena analýza jedinců, kteří ještě nebyli posouzeni, nebo kteří si analýzu fenotypu, temperamentu a nervového systému museli zopakovat. Po pečlivém a poučném posuzování jsme se odebrali do společenské místnosti. Pan Ing. Jan Kubeša na plánovaném semináři o posuzování plemene Fila Brasileiro zdůrazňoval typické znaky pro plemeno a správnou stavbu těla. Na fotografiích jsme měli možnost shlédnout nejen typické představitele plemene již od historických kořenů, ale také netypické „fily“, kteří vykazovali jasné znaky křížení s jinými plemeny. Po večeři promítání pokračovalo. Dalším tématem byl chov brazilských filů v jejich rodné zemi v Brazílii. Večer jsme zakončili diskuzi o našich filech, kteří v každé rodině plní funkci neúplatného ochránce.

                    V noci se spustil silný déšť, který trval až do 10. hodiny nedělní. Až poté jsme mohli připravit vše k zahájení  XV. mezinárodní výstavy,na  kterou přijeli i dva chovatelé ze Slovenska. Nejen, že se přijeli zúčastnit, ale také sbírat ta nejcennější ocenění, které SKKO uděluje. Importovaná fena z Brazílie pana Mlynára Ubá da Boa Sorte získala 1.místo v dospělých fenách, titul Nejlepší fena, titul Nejlepší hlava a také BOB – Nejlepší jedinec výstavy. Jeho druhá fena Rima de Chácara Tres Irmaos, také dovezená z Brazílie, získala 3.místo v dospělých fenách a 3.místo v Nejlepším temperamentu. Druhý chovatel ze Slovenska pan Ďurčík dorazil s celou svou rodinou a 2 fenami. Engie ze Skalního kraje, dcera zatím nejslavnější feny v SKK Onceiro Belly ze Skalního kraje, získala 2.místo v dospělých fenách a 2.místo v Nejlepší hlavě. Její dcera Askia Gucci Sempre Insieme v majetku Ďurčíkových získala v Testu temperamentu nejvyšší ohodnocení, které lze v povaze získat, a to OTIMO. Dále se nám tu blýsknul i roční nováček Cabo Ogun z Kašnických vinohradů, který získal ve své třídě 1.místo, titul Nejlepší pes, titul Nejlepší temperament a 3.místo v Nejlepší hlavě s majitelkou Vlaďkou Kohoutovou. Arée Para Sempre Baraú, vnuk z našeho chovu, získal 1.místo v dospělé kategorii a 2.místo v Nejlepším temperamentu. Iggi ze Skalního kraje obdržel 2.místo v dospělých psech. Všem ostatním děkujeme za účast. Za sebe a mou chovatelskou stanici děkuji majitelům za předvedení svých psů z mého odchovu a gratuluji k získaným trofejím.

    Ceny pro vítěze a hlavním sponzorem výstavy se stala jako každým rokem firma Dibaq a.s., která poskytla superprémiové krmivo Fitmin, za které velmi děkujeme.  S tímto krmivem a výživovými doplňky pro psy mají naši chovatelé ty nejlepší zkušenosti jak při odchovech svých štěňat, tak při výživě svých dospělých a stárnoucích filů.

    Zvláštní poděkování patří manželům Štěpánovým za sponzorský dar ve formě výstavních katalogů, posudkových listů a diplomů. Poděkování patří také mému příteli Mílovi, bez kterého si nedovedu organizaci celé víkendové akce ani představit.

                    Po zveřejnění fotografií vítězných psů na skupinovém Facebooku SKK Onceiro nás velmi potěšily kladné ohlasy a blahopřání od chovatelů z Brazílie. Co více si přát. Speciální kynologický klub Onceiro je samostatným, nezávislým kynologickým klubem s vlastním chovatelským řádem. Sdružuje lidi, kterým jde o zachování autentického brazilského fily bez znaků křížení s jinými plemeny a s odpovídajícím temperamentem a nervovým systémem. Náš klub se řídí a dodržuje zásady chovu, tak jak jej nastínil pan Dr. Paulo Santos Cruz v Brazílii. Do dalších let přejeme majitelům a chovatelům v SKK Onceiro mnoho úspěchů v dalších odchovech a výstavách SKK Onceiro.
Lenka Dvořáková

Jedinci z analýzy:

Baira Oguna z Kašnických vinohradů - schválena s omezením
Cabo Ogun z Kašnických vinohradů - schválen
Iggi ze Skalního kraje - schválen s omezením
Luisiana Fi-Box - neschválena

Foto dle kategorií:
Kategorie psi 12 - 18 měsíců
Cabo Ogun z Kašnických vinohradů - 1. místo Nejlepší pes; Nejlepší temperament; 3. místo v Nejlepší hlavě

Kategorie psi 24 měsíců a starší
Arée Para Sempre Baraú - 1. místo; 2. místo v Testu temperamentu
Iggi ze Skalního kraje - 2. místo

Kategorie fen 24 měsíců a starší
Ubá da Boa Sorte - 1. místo; Nejlepší fena, Nejlepší hlava, BOB - Nejlepší jedinec výstavy
Engie ze Skalního kraje - 2. místo; 2. místo v Nejlepší hlavě
Rima da Chácara Tres Irmaos - 3. místo; 3.místo v Nejlepším temperamentu

Askia Gucci Sempre Insieme - Test temperamentu - OTIMO - nejlepší hodnocení!

Návrat na obsah